بیمه های مهندسی

بیمه­ های مهندسی و انرژی راهکاری است برای واگذاري ریسک و زمینه­ ساز آرامش و امنیت خاطر برای سرمایه­ گذاری بویژه در بخش ساخت و اجرای طرح­ های عمرانی و زیربنایی و پروژه­ های انرژی (نفت، گاز و پتروشیمی) و همچنین به هنگام بهره ­برداری از پروژه­ هایی که دوره ساخت آنها به پایان رسیده است. بیمه نامه­ های مهندسی و انرژی متناسب با ساختار و چگونگی فعالیت­ های مهندسی طراحی شده و از استاندارد شناخته شده جهانی برخوردار است. بیمه­ های مهندسی و انرژی را می­ توان در دو گروه دسته بندی کرد.

گروه اول:

بیمه­ نامه­ هایی که طرح­ های عمرانی و صنعتی و کشاورزی و زیربنایی به ویژه طرح ­های نفت، گاز و پتروشیمی در هنگام ساخت و نصب و اجرای کار را در بر گرفته و تحت پوشش تمام­ خطر قرار می­ دهد. مدت این گروه از بیمه ­های مهندسی و انرژی بستگی به ویژگی سرمایه و بزرگی طرح و برنامه­ زمان­بندی اجرایی کار دارد که معمولاً چند سال به درازا می­ کشد. این بیمه ­نامه پروژه را از زمان تجهیز کارگاه تا تحویل موقت کار و برچیدن کارگاه و به دنبال آن در دوره راه­ اندازی و نگهداری تحت پوشش قرار می­ دهد.

گروه دوم:

بیمه­ نامه­ هایی را در بر می­ گیرد که برای بهره ­برداری از کارخانه­، پل، راه­، مترو، پالایشگاه، نیروگاه، سد، فرودگاه، سازه­ هایی مهندسی، ماشین­ آلات و تجهیزات راه سازی، ساختمانی، کشاورزی و دیگر ماشین­ ها و تجهیزات پیمانکاران، شکست ماشین­ آلات، رایانه و تجهیزات الکترونیکی و … طراحی شده­ اند. مدت این بیمه نامه­ ها سالانه است.